Phoenix plný záhad.
Fenomén tzv. „světel z Phoenixu“ vzniká 13. března 1997, kdy se 1,5milionové město Phoenix v americkém státě Arizona proslaví formací záhadných světel tvaru písmene „V“ o velikosti několika fotbalových hřišť, proti které jsou tehdy dokonce vyslány stíhačky. Světla jsou zprvu označena za světlice, po letech jsou však uznána za UFO. Tehdejší guvernér státu Arizona Fife Symington se až po 10ti letech přiznává, že úkaz viděl také. V médiích se přitom neinformuje o tom, že záhadná světla tu jsou pozorována během let stále. V pondělí 21. dubna 2008 okolo osmé hodiny večer o sobě ovšem dochází k dalšímu pozorování, které je mediálně ventilováno. „Sledovali jsme to asi 14 minut. Řekl bych, že to bylo asi šest až sedm odlišných formací, z nichž každá trvala asi 1,5 až 2 minuty, než se vytvořila další,“ říká obchodní manažer Brad Drenning, který světla pozoroval i se svou rodinou a natočil je na video.
Protichůdná svědectví
„Nebylo to podobné ničemu co jsem kdy viděl,“ říká Drenning. „Pokud to byly balóny nebo světlice – a já byl v armádě – musel by je jakýkoli závan větrného proudu unést jedním nebo druhým směrem. (…) Tyhle seděly a vznášely se v jediné oblasti. Nic je neodvanulo. (…) Co to bylo, nemám tušení, ale nedává to smysl, že by šlo o světlice, balón nebo cokoli takového.“ Zmatek vzniká, když místní televizní stanice ABC15 odvysílá rozhovor s místním obyvatelem Lino Mailem, který údajně na vlastní oči viděl, že záhadná světla jsou ve skutečnosti černobílé heliové balóny s připevněnými světlicemi, které vypustil jeho soused. „Viděl jsem chlapa, jak ty balóny drží, připravuje světlice a pak je nechává vzlétnout,“ říká. Zodpovědný soused je ovšem stále anonymní. Proč kamera zřetelně nezabrala jeho dům a televizní reportér nezaklepal na dveře, aby si s údajným mystifikátorem promluvil? Naopak vysloužilý pilot amerického letectva (USAF) potvrdil, že světla pozoroval asi půl hodiny a „nešlo v žádném případě o světlice připojené k heliovým balonům.“
Dvojaký metr úřadů
Úředník ze Severoamerické vzdušné obrany (NORAD), která monituruje nebe z bezpečnostních důvodů, řekl, že organizace neví, odkud světla pocházela. Naopak Ian Gregor, mluvčí Federální letecké administrative (FAA) prohlásil, že přestože letoví dispečeři na letišti Sky Harbor světla spatřili, neznají jejich původ, na radaru se nic neobjevilo a FAA nebude nic vyšetřovat. „Není co zkoumat,“ řekl Gregor. Co mu ovšem umožňuje učinit takový závěr, není jasné. „Opět tu vidíme dvojitý standard v jednání úřadů, který nedává žádný smysl. (…) Nějaký muž údajně vypustí do vzdušného prostoru světlice s heliovými balony. To by měl být trestný čin, ale nikdo se nezdá být znepokojen,“ komentuje to zpravodajský server Sott.net. „Schovává tu někdo něco? Mohlo by jít o trochu preventivní zprávu pro přijetí něčeho jiného, co teprve přichází?“
Dalibor Novák