Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krvavá Paní na Karlštejně.

29. 11. 2011

Příběh krvavé hraběnky Alžběty Báthoryové alias čachtické paní je dostatečně známý. Méně známým faktem je, že obdobnou ,,čachtickou paní“ známe i z českých dějin. Ta ,,naše“ se jmenovala Kateřina z Komárova. Na vlastní kůži se s ní setkal proslulý autor České kroniky Václav Hájek z Libočan.

Jedním z církevních úřadů, které Václav Hájek zastával, byla i funkce karlštejnského děkana. Roku 1533 je z této funkce sesazen. Jedním z důvodů je i konflikt s Kateřinou z Komárova, manželkou karlštejnského purkrabího Jana Bechyně z Lažan.
K této epizodě Hájkova života existuje jen málo informací, ani sám Hájek se o ní nezmiňuje. Případné zájemce o podrobnější informace odkazujeme na knihu Jiřího Brabence Řeka osudu, která je beletristickým zpracováním kronikářova života. Z toho mála, co víme, se dá vyvodit, že paní Kateřina byla sadistkou, jejíž zvrhlá vášeň se vylévala na velmi mladých a pohledných děvčatech:
Se služebnými jednala surově, často některou z nich za vlasy vláčela po komnatě. Pacholka, který jí řekl, že právě nemá kdy, nechala bez provazce shodit do hladomorny. A kočku, která jí při hraní potrhala krajky, nechala zaživa stáhnout z kůže(...)
,,Co stalo se něco?“ ptal se Hájek koňáka.
Čeledín jen sklopil oči.
,,Mluv! Stalo se něco zvláštního?“
Jazyk olízl, suché rty.
,,N-nic.“ Oči zatěkaly. ,,Jen to, že urozená paní Kateřina nechala zabít Hedviku."
Václav Hájek se opřel o koně. Rukou sestřel s čela pot.
Zahleděl se kradmo ke komnatám paní Kateřiny. Záclona v okně se pohnula.
,,Pojď dál. Řekni mi více.“
Před stájí se znovu zastavili.
,,Jak to bylo?“
,,No, jak to bylo? Nejdříve jí nechala bičovat. A když se Hedvika nehýbala, tak jí dala přivázat k bidlu a na nohy jí dala uvázat těžký pařez. A když ten pařez pustili, tak to zapraskalo a – Hedvika umřela.“
Panna Hedvika nebyla jediná, kdo zaplatil zvrhlé hrátky urozené Kateřiny životem. Kolik umořila dívek, se již nedozvíme. V každém případě se dostává do sporu s Václavem Hájkem, který si, byť v tolik krutém světě, uvědomoval, Kateřinino nenormální chování. Jenže Kateřina je šlechtičnou a navíc manželkou významného státního úředníka -– karlštejnského purkrabího a později nejvyššího zemského purkrabího - Jana Bechyně z Lažan. A tak je nakonec před soud pohnán milý Hajek z Libočan. Hájek sice dokáže svou nevinu, ale paní Kateřina je potrestána až mnohem později, v době, kdy Hájkův vliv posílil. Dostává se jí zaslouženého doživotního žaláře ve věži Mihulce na Pražském hr

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář